Днес: 04/04/2025

За личното отношение на човека към Личностния Бог

Откровението казва за Бога: “Бог е любов”, “Бог е светлина, и в Hего няма никаква тъмнина” (1 Иоан 4:8,1:5).

Колко трудно е за нас хората да се съгласим с това. Трудно е, защото и нашият личен живот, и животът в целия околен свят свидетелстват по-скоро за обратното.

Наистина, къде е тази светлина – любовта на Отца, ако всички ние, като приближаваме края на живота си, заедно с Иов осъзнаваме с мъка в сърцето: “Дните ми преминаха: мислите ми – притежание на сърцето ми – са разбити… преизподнята е мой дом… А после това, де е надеждата ми? И “кой ще види” онова, което сърцето ми тайно, но ревностно търси от младостта ми? (Иов 17:11-15)

Сам Христос свидетелства, че Бог внимателно промисля за цялото Свое творение, че нито една малка птичка не е забравена от Него, че Той се грижи дори за тревата, и че за хората Неговата грижа е още по-голяма, че на нас дори “и космите на главата са всички преброени” (Матей 6:30, 10:30). Но къде е този внимателен и към най-малката подробност Промисъл? Всички ние сме потиснати от гледката на неудържима разюзданост на злото в света. Милиони същества, често пъти току-що родени, биват погубвани с невероятна жестокост, преди още да са осъзнали, че живеят.

За какво тогава ни е даден този нелеп живот?

И ето, жадно търси душата среща с Бога, за да Му каже: “За какво Си ми дал живот?… Задавих се от страдания; обгръща ме мрак; защо Се криеш от мен?… Зная, че Си благ, но защо към моето страдание Ти Си така безразличен? Защо Си така… жесток и безпощаден към мен? Аз не мога да Те разбера”.

Живял на земята човек, мъж с гигантска сила на духа, на име Симеон. Той дълго се молел с неудържим плач: “Помилуй ме”; но Бог не го чувал. Изминали много месеци в такава молитва и силите на душата му се изчерпали. Отчаян, той извикал: “Ти си неумолим!” При тези думи в обезсилената му от отчаянието душа нещо се скъсало, и тогава изведнъж за миг той видял живия Христос; огън изпълнил сърцето и цялото му тяло с такава сила, че ако видението било продължило още миг, би умрял. След това вече никога не могъл да забрави неизразимо кроткия поглед на Христос, изпълнен с безкрайна любов и радост, и с непостижим мир. И след това дълги години, през целия си живот, той все говореше, че Бог е любов, любов безмерна и непостижима.

Господ е казал на Пилат Понтийски: “Затова дойдох на света, за да свидетелствам за истината”. Пилат скептично отговорил: “Що е истина?” и уверен, че на този въпрос въобще няма отговор, не останал да чака такъв от Христос, а излязъл при иудеите.

Пилат е бил прав: на въпроса – “ЩО е истина?”, ако се има предвид най-висшата истина, която лежи в основата на цялото световно битие, отговор няма.

Ако Пилат, имайки предвид Първоистината или Самоистината, беше поставил въпроса така, както би трябвало да го постави, а именно: “КОЙ е истината?”, тогава би получил отговора, който Господ малко преди това, предвиждайки въпроса на Пилат, бе казал на Тайната Вечеря на Своите възлюбени ученици, а чрез тях и на целия свят: “Аз съм истината” (Иоан 14:6; 18:37-38).

Науката и философията си поставят въпроса: ЩО е истина?, докато истинското християнско религиозно съзнание винаги се обръща към истината като “КОЙ”.

Представителите на науката и на философията често мислят, че християните са безпочвени мечтатели, а че самите те са стъпили на твърда почва и затова се наричат позитивисти. По странен начин те не разбират цялата негативност на своето “ЩО”; не разбират, че истинската, абсолютната Истината може да бъде само “КОЙ” и съвсем не “ЩО”, защото Истината не е абстрактна формула или отвлечена идея, а е Самият Живот – “Аз Съм”, казва Господ (Иоан 8:58, Изх.3:14). 

Действително, какво може да бъде по-абстрактно и по-негативно от “ЩО” – истината? И този огромен парадокс виждаме по целия исторически път на човечеството от момента на Адамовото грехопадение. Омаяно от своя разсъдък, човечеството живее в някакво опиянение, тъй че не само “позитивната” наука и философията си поставят, като Пилат, въпроса: ЩО е истина?, но дори и в религиозния живот на човечеството се наблюдава все същата голяма заблуда, и там хората постоянно тръгват да търсят “обективната” “ЩО” – истина.

Разсъдъкът предполага, че ако познае търсената от него “ЩО” – истина, ще добие магическа сила и ще стане свободен властелин на битието.

В религиозния живот човек, който се опира само на логични разсъждения, неизбежно изпада в пантеистично разбиране за света. Всеки път, когато в богословски размишления умът се опитва със свои сили да разбере истината за Бога той неизбежно прави, независимо дали го разбира или не, все една и съща грешка, в която са затънали и науката, и философията, и пантеизмът, а именно – да търси и съзерцава “ЩО” – истината.

КОЙ” – истината е непознаваема с разсъдъка. Бог “КОЙ” се познава само чрез общение в битието, т.е. само чрез Светия Дух. Старецът Силуан постоянно подчертаваше това.

Самият Господ говори за това така: “Ако някой Ме люби, ще спази словото ми; и Моят Отец ще го възлюби, и ще дойдем при него и жилище у него ще направим”… “А Утешителят, Дух Светий, Когото Отец ще изпрати в Мое име, Той ще ви научи на всичко” (Иоан 14:23, 26).

Православният аскетически опит отхвърля пътя на абстрактните съзерцания като неправилен. Който в размишленията си за Бога избира абстрактно да съзерцава Доброто, Красотата, Вечността, Любовта и подобно, той е тръгнал по лъжовен път. А който смята, че е достатъчно само да се освободи от емпиричните образи и понятия, той също още не е видял истинския път.

Православното богосъзерцание не е абстрактно съзерцаване на Доброто, на Любовта и т.н. Не е и просто освобождаване на ума от всички емпирични образи и понятия. Истинското съзерцание го дава Бог, като идва в душата и тогава душата съзерцава Бога и вижда, че Той е любов, че Той е благ, великолепен, вечен; вижда че  Той е “над света” и е неописуем. А абстрактно нищо не се съзерцава.

Въображението е нещо чуждо за истинския духовен живот, който е във всичко докрай конкретен и положителен. Истинското богообщение човек търси само чрез лична молитва към Личностния Бог. Истинският духовен християнски опит е общение с абсолютно свободния Бог, ето защо не зависи само от усилията и волята на човека, както това е възможно в нехристиянския (пантеистичния) опит.

Понеже някак смело засегнахме и темата за молитвата “лице в Лице”, е необходимо да дадем още някои допълнителни обяснения, свързани с тази страна от нашия живот в Бога.  Последният стадий на Откровението е откровението на Личностния, Ипостасния Бог. Когато това откровение бъде дадено на човека, когато човек придобие познание-преживяване именно на този Личностен Бог, тогава той навлиза в правилния път, за да се осъществи в него личностното начало, ипостасния принцип, и молитвата му, която излиза от границите на временното и материалното, получава съвсем друг характер. По своето ипостасно измерение човекът е преди всичко образ и подобие на Бога. На това ипостасно начало най-вече принадлежи вечността. Когато изгрее ипостаста, тогава човекът, който естествено знае своята ограничена индивидуалност, усеща, че навлиза действено в Божествената вечност и Времето като векове за него се изчерпва. Апостолите, след като им се открила Божествената Ипостас на Словото, макар и още на земята, духовно са живеели във вечността. И именно това е породило в тях “странните думи”, “странните учения”, техния специфичен език, мисли, усещания. “За Господа един ден е като хиляда години, и хиляда години – като един ден” (2 Петър 3:8); “Всички тия неща бяха написани за поука нам, до които стигнаха краищата на вековете” (1 Кор. 10:11); “изкупени сте с драгоценната кръв на непорочния и чист като агнец Христос, Който е бил предназначен още преди свят да се създаде, но се яви в последно време за вас” (1 Петър 1:18-20); “както и ни избра… преди да се свят създаде” (Еф. 1:4).

Какво означават думите “последни времена”, “край на вековете”, или молитвата “и си ни дарувал бъдещото Си царство” (Литургия на Св. Иоан Златоуст, Евхаристиен канон) или “видяхме образа на Твоето Възкресение и се изпълнихме с Твоя безкраен живот” (Литургия на Св. Василий Велики, Молитва при потребление на Даровете)?

Евангелското разбиране за времето е различно от понятието за време у Нютон, Айнщайн или различните философи и гностици. Време извън Божествената вечност не съществува и не може да съществува, така както не съществува и не може да съществува и триизмерно пространство извън Божията безкрайност, която носи в себе си всичко. Когато с ума си се потопим в мисълта или, ако искате, в съзерцанието на безкрайното пространство и неизмеримото време, които винаги остават неясни и предизвикват в нас удивление, тогава всяко събитие, всяко нещо, с каквито и космически измерения да е то, изглежда сякаш “завихрящо се в нищото” и никое същество не може да определи с абсолютна точност “пространството” или “времето” на това събитие, на това нещо. Няма нито дати, нито местоположения. Всичко става относително. Всички ние сме извикани “от нищото” и живеем в границите на земното съществуване в оковите на нашето относително пространство и относително време. За човешкия дух този свят е тесен, тесен до отчаяние. И все пак отвъд границите на това отчаяние започва молитва с друга интензивност, с други измерения; онази молитва, която “без никакво основание за надежда, повярва с надежда” (Рим. 4:18). 

Човек, идвайки в света, първо се учи от баща си и майка си, от братята, приятелите и учителите си, но най-вече от Свещеното Писание. И въпреки това никое училище, никоя книга, колкото и да е свята, не може без аскетически подвиг да отведе човека до чиста молитва от цялото му същество, до несъмненото усещане, че е бил чут от Бога и приет в Неговата Вечност. Тази молитва е дар свише. Но в нашия живот нищо не се извършва само на нивото на Божествената енергия. Винаги е необходимо и нашето човешко действие (син˜ргия, съ-действие), защото Бог на никого не се налага. Тази богодадена молитва поставя човека между времето и вечността. Ето защо можем да кажем, че всички ние живеем в духовен план в “различни времена”, макар и животът ни да съвпада на историческо равнище, макар и да живеем на едно и също място и по едно и също време. Затова и в Свещеното Писание и богослужебните текстове имаме такива външно противоречиви изрази като: “пиша вам, защото познахте Оногова, Който е отначало” (1 Иоан 2:13), ние сме призвани “от преди свят да се създаде”; вече сме приели “бъдещото царство”; вече “сме се изпълнили с безкрайния живот”; макар да не преставаме същевременно да молим “спаси ни”, защото все още оставаме под властта на греха и смъртта. 

Когато в непосредствено общение с Личностния Бог човекът получава откровение от Бога, макар и “като през огледало”, тогава се извършва преходът във Вечността. Вековете на времето се изчерпват и до нас идва “краят на вековете”. Докато продължава действието на тази молитва, човекът се намира извън времето и извън властта, която има върху него смъртта. Но и това все още не е краят.

Пътят на Господа е следният: в началото Той пръв ни потърсва и ни се открива без насилие, но и без ограничение. След това обаче Той ни изоставя, за да покажем на дело в живота си знанието, което ни е било дадено за “Истински Вечно Съществуващия”. Това състояние на отнемане на благодатта поражда в нас дълбока и мъчителна болка заради дара, който сме изгубили. Усещаме себе си отново потопени в мрака, а жаждата да намерим отново онова, което сме изгубили ни тласка към аскетическа борба. Тази борба в последствие се превръща в аскетическа наука, изкуство, култура. 

Но всяко нещо – с мярката си, а ние отново я преминахме. Ще дръзнем обаче да повторим, че в потока на цялата човешка история няма по-висша и по-съвършена култура, от тази която ни се дава от Светия Дух. Днес това божествено учение за мнозина е непостижимо, чуждо, забравено, изгубено. 

 *Откъс от книгата „Свети Силуан Атонски“, Фондация “Покров Богородичен” 2008 г; превод от руски: Кръстю Банев

Дарение за сайта

Архимандрит Софроний Сахаров

Старецът Софроний (Сахаров) е роден в Русия през 1896 г. завършва живота си през 1993 г. в основания от него манастир „Св. Йоан Кръстител” в Есекс, Великобритания. Първата част от монашеския си път извървява на Света гора, където в продължение на осем години е под духовното ръководство на преп. Силуан Атонски.

1 Comment Leave a Reply

Вашият коментар

Your email address will not be published.

предишна публикация

Помислите определят отношението ни към другия

следваща публикация

Маски

предишна публикация

Помислите определят отношението ни към другия

следваща публикация

Маски

Най-нови публикации

Подкаст на списание „Свет“ – Единството на Църквата: Преобразяване в свободата

„Свет“ – единственото българско онлайн списание за религия, култура и пътешествия представя нов брой на своя подкаст, който е посветен на актуалната тема за единството на Църквата.  По думите на едно дете:

Подкаст на списание „Свет“ – И светлината в мрака свети

Новият епизод на подкаста на списание „Свет“ – единственото българско онлайн списание за религия и култура, е посветен на светлия празник Рождество Христово. За поредна година обаче празникът е помрачен от печални

Подкаст на списание „Свет“ – войната и миротворците в един дехристиянизиран свят

Новият епизод на подкаста на списание „Свет“ – единственото българско онлайн списание за религия и култура, е посветен на войната. Трудна и тежка тема, която няма как да бъде заобиколена, не само

Втора част по темата “Провален човек ли е родителят”: подкаст на списание “Свет”

Във всяко семейство стават грешки и се проявяват страсти, но ако съществува любов, не се получават рани. Митрополит Йеротей Влахос Новият епизод на подкаста на списание „Свет“ – единственото българско онлайн списание

Новият епизод на подкаста на списание „Свет“: Провален човек ли е родителят

Вторият епизод на подкаста на списание „Свет“ – единственото българско онлайн списание за религия, култура и пътешествия, е посветен на родителските изпитания и предизвикателствата в съвременния технологичен свят. Пренаситени от информация, успяваме
връщанеНачало

вижте също

Уводни думи

На светиите Господ е дарил Светия Дух и те в

Адът, раят и раната Адамова…

Старецът Софроний (Сахаров), духовното чедо на преподобни Силуан Атонски, бе