Today: 26/01/2025

КОЙ ИЗКУШАВА ЧОВЕКА?

Една афористична фраза от роман на Оскар Уайлд се озвучава много често днес полунашега, полусериозно, като стане въпрос за изкушение: „Единственият начин да се отървеш от изкушението е да му се отдадеш”. Психолозите казват, че изкушението всъщност е гласът на естествени човешки нагони и по-скоро трябва да се разбира, отколкото да се борим с него. А християните казват всеки ден в най-важната си молитва: „Не ни въвеждай в изкушение, но ни избави от лукавия!”. За едно и също изкушение ли говорим?
Ако за съвременната култура понятието изкушение се разполага някъде между представата за тръпка и агресивната реклама, за християнското съзнание то не е изгубило автентичното си драматично значение. Изкушението е важно аскетическо понятие за християните; то не означава „провокация” и не е напрежението на избора между разнообразни възможности, а е дума за опасност, за изпитание. Борбата с изкушенията е усилие за изобличаване на несъществуващо, лъжливо благо, което човекът погрешно разпознава като своя потребност. Изкушението е атакуване с лъжа; опит на небитието да се яви под формата на битие, на злото – да действа в света, възсядайки човешката воля. То е възможност за неправомерна употреба на човека, която го поставя на обратния път към нищото, от което е изведен.
Затова и за християнина борбата с изкушенията е борба за живот. Тя е проява на най-голямата му сила и слабост – свободата. Изкушението е възможно, защото изборът между добро и зло е възможен; защото сме свободни. Въп­росът за изкушението е въпрос именно за избора между добро и зло, който в последна сметка е избор между живота и смъртта. Един от ярките богослови на миналия век Владимир Лоски казва, че няма избор извън избора между Троицата и ада. И това е вярно не само за християните, но за разлика от други, те го разбират и се опитват да живеят според това разбиране.
„Кой изкушава човека?” е въпрос за причините злото да действа в света, като паразитира върху човека и се възползва от неговата свобода. Как се отнася към този въпрос християнството, за разлика от другите религии, какви са пътищата на духовната борба и откъде идват изкушенията и изпитанията; защо се изкушаваме – дали поради свободата или поради необходимостта… Предлагаме ви разсъжденията на сръбския психиатър и богослов проф. Владета Йеротич и руския религиозен философ Николай Бердяев.

Какво още можете да прочетете в новия брой на СВЕТ:

Кой  изкушава човека? , Владета ЙЕРОТИЧ

Тайната на злото е тайна на свободата, Николай БЕРДЯЕВ

Излишната дума „трябва“, Разговор с Марина Битянова

Първата дисертация по теология в Русия:
кой и защо я критикува?

Богатството  на „безсребърника“. 120 години от смъртта на Алеко Константинов, Маргарита ДРУМЕВА

Спаси природата с изкуство. СОФИЯ ХАРТИЕН АРТ ФЕСТ 2017, Маргарита ДРУМЕВА

ИЗТЕГЛИ СПИСАНИЕТО В PDF ФОРМАТ >>>

Дарение за сайта

Пламен Сивов

Пламен Сивов е юрист, директор на фондация "Покров Богородичен". Автор на статии за състоянието на Българската православна църква.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Previous Story

Бр. 5, 2017: КОЙ ИЗКУШАВА ЧОВЕКА?

Next Story

Песента на щурчето и уличният крясък на света (Непримиримият Константин Константинов)

Latest from Blog

Подкаст на списание „Свет“ – Единството на Църквата: Преобразяване в свободата

„Свет“ – единственото българско онлайн списание за религия, култура и пътешествия представя нов брой на своя подкаст, който е посветен на актуалната тема за единството на Църквата.  По думите на едно дете:

Подкаст на списание „Свет“ – И светлината в мрака свети

Новият епизод на подкаста на списание „Свет“ – единственото българско онлайн списание за религия и култура, е посветен на светлия празник Рождество Христово. За поредна година обаче празникът е помрачен от печални

Подкаст на списание „Свет“ – войната и миротворците в един дехристиянизиран свят

Новият епизод на подкаста на списание „Свет“ – единственото българско онлайн списание за религия и култура, е посветен на войната. Трудна и тежка тема, която няма как да бъде заобиколена, не само

Втора част по темата “Провален човек ли е родителят”: подкаст на списание “Свет”

Във всяко семейство стават грешки и се проявяват страсти, но ако съществува любов, не се получават рани. Митрополит Йеротей Влахос Новият епизод на подкаста на списание „Свет“ – единственото българско онлайн списание

Новият епизод на подкаста на списание „Свет“: Провален човек ли е родителят

Вторият епизод на подкаста на списание „Свет“ – единственото българско онлайн списание за религия, култура и пътешествия, е посветен на родителските изпитания и предизвикателствата в съвременния технологичен свят. Пренаситени от информация, успяваме
Go toTop

Don't Miss

Как да помагаме

Много пъти на всеки от нас се е случвало, водени

Да се събудим отвътре

И така постъпвайте, понеже знаете времето, именно, че е настъпил