Днес: 04/04/2025
Отец Клеопа и св. Паисий Светогорец, Света гора, 1977 г.

Архим. Клеопа (Илие) е един от най-обичаните православни духовници на нашето съвремие, почитан не само в Румъния, но и в целия православен свят, старец на румънския манастир „Сихастрия“. Роден е на 10 април 1912 г. с името Константин в село Сулица, окръг Ботошани, в румънската област Молдова. Той е петото от десет деца в семейството на Александру и Ана Илие. Родителите му са силно вярващи, под тяхното влияние четири от децата им – три момчета и едно момиче, приемат монашеството, а след смъртта на своя съпруг през 1943 година самата Ана избира монашеския живот под името Агафия. „Имахме отделна стая, цялата само с икони, като параклис, където се молехме. Събуждахме се в полунощ, четяхме от Псалтира, и правехме стотици поклони, и след това отново си лягахме“, разказва отец Клеопа. Още в ранните си младежки години той става ученик, заедно със своя брат Геор­ги, на един от известните румънски подвижници – схимонах Паисий (Олару) от скита „Козанчя“. При стареца Паисий ежедневно се стичали десетки вярващи от цяла Румъния, според свидетелствата той изповядвал между 30 и 50 души на ден. За своя духовен наставник отец Клеопа казва, че подхождал към духовните си чада с безгранична любов, всеопрощение, търпение и благост.

През 1929 г., на 12 декември – в деня на св. Спиридон, младият Константин става послушник в скита „Сихастрия“ при стареца Йоаникий (Морой), заедно със своя по-голям брат Василий. Първото послушание, което Константин приема, е да пасе манастирските овце. През 1937 г. 25-годишният Константин приема монашеско пострижение с името Клеопа. Съвсем скоро след това младият монах е помолен да се нагърби със задълженията на стареца Йоаникий (който се разболява тежко). Цял месец той се моли и размишлява, преди да се съгласи, и едва след като получава благословението на стареца Паисий, се решава да поеме ръководството на братството.
През декември 1944 година е ръкоположен за йеродякон, а няколко месеца по-късно, в началото на 1945 г. – за йеромонах. Първоначално не иска да бъде хиротонисан, поради страха, че не е достоен да се нагърби с голямата отговорност на свещеническото служение пред Бога, но е убеден от своя духовен наставник.

Усилията от неговото ръководство съвсем скоро дават благодатни плодове и през 1947 г. „Сихастрия“ е обявен за манастир, а отец Клеопа е възведен в архимандритско достойнство. С идването на комунистическия режим обаче настъпват тежки времена за християните в Румъния.

През пролетта на 1948 г. отец Клеопа е задържан в ареста от комунистическите служби за сигурност, за този момент самият той разказва: „В деня на светите Константин и Елена изнасях проповед и в нея казах: „Да даде Господ днешните ни управници да бъдат като светите императори Константин и Елена, за да ги поменава Църквата във вечността“. Тогава измежду множеството един мъж дойде при мен и ми каза да тръгвам с него, дори не успях да се преоблека, качиха ме в една кола и ме откараха в Търгу Нямц, там ме затвориха в едно мазе, в което нямаше нищо, освен едно циментово легло. Стоях заключен там пет дни, без вода и храна. След това ме освободиха“.
През същата 1948 г. в продължение на шест месеца отец Клеопа се укрива от Секуритате в горите около манастира „Сихастрия“. През 1949 по заръка на Румънския патриарх Юстиниан (Марина) отец Клеопа се завръща и е изпратен в манастира „Слатина“, заедно с 23-ма монаси, за да може със своя благодатен пастирски опит да подпомогне братството на обителта, което по това време наброява осем монаси в напреднала възраст. За кратко време, благодарение на архим. Клеопа и новодошлите братя, манастирът се възражда за нов живот. Така в началото на 50-те години на миналия век на стареца Клеопа му е възложено да отговаря за братствата на осем румънски манастира и скитовете към тях.

Докато е в манастира „Слатина“ той отново е заловен от Секуритате и подложен на репресии. Закаран е в град Фълтъчени и там е пребит от бой, удрян в главата „така че да изгуби разсъдъка си“, както споделя самият той в спомените си. Очите му се затворили, не можел да вижда, едва успявал да си поеме дъх, когато: „…направих така, че умът ми да снизходи в сърцето с Иисусовата молитва. Час по-късно ме извадиха оттам и всички се изненадаха, че мога да говоря и да ходя, без някой да ме придържа“, разказва старецът.

Между годините 1952 – 1954 преследванията на тоталитарната власт продължават и той е принуден отново да се укрива в планината заедно с отец Арсений Папачок – друг известен духовен старец на Румъния. Един вярващ селянин носи на двамата духовници веднъж месечно торба с картофи и сухари, за да оцелеят. През 1954 г. патриарх Юстиниан издейства от властите да бъдат прекратени преследванията срещу тях. Двамата се завръщат и по заръка на патриарха започват да служат в манастирите около столицата Букурещ. След няколко месеца старецът Клеопа се завръща в „Сихастрия“ за голяма радост на своите духовни чада – монаси и миряни – в цяла Молдова. Но минават само няколко години и през 1959 г. ситуацията отново се усложнява, репресиите и гоненията на комунистическата власт над клира се подновяват с още по-голяма сила и пред заплахата от арест, архим. Клеопа за трети път е принуден да потърси убежище в планинските гори.

Старецът Клеопа на Света гора, 1977 г. На снимката се вижда и бъдещият Румънски патриарх Дан-иил (първият на най-горния ред), 10 години преди да бъде постриган за монах

През 1964 г. тоталитарният режим разхлабва хватката си и вярващите могат да поемат глътка въздух. Отец Йоаникий (Бълан) отива тайно при стареца, за да го убеди да се завърне в манастира „Сихастрия“ през есента на същата година. От момента на неговото завръщане до края на живота му в продължение на 34 години без прекъсване той служи и приема хора, дошли в манастира „Сихастрия“ от различни краища на Румъния и света, за да потърсят от него духовен съвет и да чуят вдъхновените му проповеди.
През есента на 1974 година той предприема поклонническо пътуване до Светите земи, а през 1977 г. отива на Света гора, заедно с още няколко румънски духовници от манастира „Сихастрия“, въпреки пречките, които тоталитарната власт създава, за да осуети пътуването. Там се осъществява и паметната за стареца Клеопа среща със свети Паисий Светогорец. Румънският духовник много искал да се срещне с него, за когото чул от атонски монаси, че е голям подвижник, макар и само 54-годишен. Старецът Паисий ги посрещнал с блага усмивка, казвайки имената на всекиго от тях още преди те да му се представят, а след това ги окуражил да зададат своите въпроси към него за онова, което най-силно ги вълнува. По спомените на самия отец Клеопа, изненадващо отец Йоаникий, който бил част от румънската група, задал на стареца Паисий следния въпрос: „Отче, Паисие, понеже отец Клеопа иска да остане тук, на Света гора, ти какво ще кажеш – да остане ли тук?“. За този момент отец Клеопа разказва: „Помня, че казах на събратята си, че не просто ще дойда на Света гора, а че мисля да остана… Имам двама чичовци, подвизавали се там, единият от тях доживя до сто години – Варлаам Вънту, отидох да се поклоня на неговия гроб. А отец Йоаникий беше против да оставам, той искаше да се върна“. Докато отец Клеопа преодолявал изненадата си от зададения въпрос, който го поставял в центъра на вниманието, и дори се обърнал към своя събрат отец Йоаникий с думите: „Кой ти каза да питаш за това?!“, старецът Паисий им отговорил: „Вашият манастир е мисионерски, където идват много души. Ако отец Клеопа дойде на Света гора, той ще се спаси като обикновен монах, но ако остане там, в манастира, и ако има много търпение, ще се спаси като един апостол“.

Отец Клеопа в румънския скит „Продрому“, Света гора, 1977 г.

Отец Клеопа се вслушва в съвета на стареца Паисий и се завръща в „Сихастрия“. Той успява достойно да устои на натиска на румънските тайни служби. През 70-те години продължава да бъде под наблюдение, поради „развиване на мистична, религиозна пропаганда“. В запазени донесения срещу него се посочва, че е познат на енориашите в този район на Румъния като чудотворец и най-добър духовник; че се радва на голяма популярност и има голямо влияние както сред клириците, така и сред миряните. Поради това за определен период от време е принуждаван да стои затворен в килията си и да не се среща с поклонници, дошли да беседват с него в манастира; предупреждаван е и „да не удължава проповедите си с примери и цитати от Евангелието“.

Въпреки тези рестрикции, той успява да види някои от своите трудове публикувани. Архим. Клеопа е автор на книгите „За православната вяра“ (1981, преиздадена през 1991 г. под заглавието „Пътеводител в православната вяра“), „Проповеди за Господските и светийски празници през годината“(1986), „Проповеди за Неделите през годината“ (1990), „Ценността на душата“ (1991), „Възхождане към Възкресението (духовни беседи)“ (1992), „За сънищата и виденията“ (1993), „Как можем да влезем в рая“ (в съавторство с о. Йоаникий Бълан, 2003) и др.

Дълги години той се радва на добро физическо разположение, за да служи и да проповядва Божието слово, но през 1998 година здравето му рязко се влошава. Според свидетелства за последните дни на стареца, вечерта на 1 декември той започнал да чете сутрешните си молитви, което учудило неговите събратя. Същата нощ, около 2 ч. на 2 декември той предал Богу дух.

Погребан е до своя духовен старец Паисий (Олару) в гробището на братята на манастира „Сихастрия“, където и днес се стичат стотици поклонници.

От българските издатели

Дарение за сайта

1 Comment Leave a Reply

Вашият коментар

Your email address will not be published.

предишна публикация

Поредният разстрел на Никола Вапцаров

следваща публикация

Разговори за православната вяра

предишна публикация

Поредният разстрел на Никола Вапцаров

следваща публикация

Разговори за православната вяра

Най-нови публикации

Подкаст на списание „Свет“ – Единството на Църквата: Преобразяване в свободата

„Свет“ – единственото българско онлайн списание за религия, култура и пътешествия представя нов брой на своя подкаст, който е посветен на актуалната тема за единството на Църквата.  По думите на едно дете:

Подкаст на списание „Свет“ – И светлината в мрака свети

Новият епизод на подкаста на списание „Свет“ – единственото българско онлайн списание за религия и култура, е посветен на светлия празник Рождество Христово. За поредна година обаче празникът е помрачен от печални

Подкаст на списание „Свет“ – войната и миротворците в един дехристиянизиран свят

Новият епизод на подкаста на списание „Свет“ – единственото българско онлайн списание за религия и култура, е посветен на войната. Трудна и тежка тема, която няма как да бъде заобиколена, не само

Втора част по темата “Провален човек ли е родителят”: подкаст на списание “Свет”

Във всяко семейство стават грешки и се проявяват страсти, но ако съществува любов, не се получават рани. Митрополит Йеротей Влахос Новият епизод на подкаста на списание „Свет“ – единственото българско онлайн списание

Новият епизод на подкаста на списание „Свет“: Провален човек ли е родителят

Вторият епизод на подкаста на списание „Свет“ – единственото българско онлайн списание за религия, култура и пътешествия, е посветен на родителските изпитания и предизвикателствата в съвременния технологичен свят. Пренаситени от информация, успяваме
връщанеНачало