Today: 26/01/2025

(Не)зависимост

Около празнуването на Деня на независимостта (на България, не нечий друг) се завъртат отново и отново омръзналите ни през годините каламбури за това дали сме независими днес, от какво всъщност сме независими, възможна ли е независимостта изобщо и прочие любими на журналистите клишета.

Независимостта е висша ценност не само в живота на нациите, но и в живота на личността. И докато въпросът със зависимостта на България от велики сили, геополитически игри и сложни икономически интереси е обговарян достатъчно интензивно – от привържениците на конспиративни теории до сериозните политолози, въпросът с независимостта на отделния човек е доста по-трудна тема.

Животът ни започва като зависими същества – още от майчината утроба сме свързани с нечие чуждо съществуване.

През целия си живот сме зависими – от природните стихии, от храната, от случайности и закономерности. Свободата, погледната от този ъгъл, се превръща в съмнителна и спорна философска фикция пред лицето на безличните природни и статистически закони. Животът е някаква форма на зависимост.

Но тук ще говорим за едни други зависимости – тези, които сами избираме. Удоволствия, секс, пари, алкохол, телевизия, интернет, храна – всяко от тези неща може да се превърне в “агент на зависимост”, минавайки през широките порти на свободната ни воля. Доброволната зависимост от психоактивни вещества (а тя е доброволна, доколото се случва по наш избор) и нейната крайна фаза, наркозависимостта, е може би най-силната илюстрация на обратната страна на медала на свободата. Един грешен избор влече след себе си лавина от грешни избори – до дъното, на което свободата вече е изгубена и човекът е (само)превърнат в кълбо от първичните си импулси, оголен до животинската си страна, но дори и тази животинска страна е вече безвъзвратно увредена – животното не се самоубива с наркотици.

И въпреки тези може би пресилени думи, дори на това страшно дъно има надежда, и тя е свързана с Другия. Този, който подава ръка, когато всеки друг е обърнал гръб. Ближният, а чрез него – и Небето.

Дарение за сайта

Пламен Сивов

Пламен Сивов е юрист, директор на фондация "Покров Богородичен". Автор на статии за състоянието на Българската православна църква.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Previous Story

Макдоналдизация

Next Story

Самотно дарителство

Latest from Blog

Подкаст на списание „Свет“ – Единството на Църквата: Преобразяване в свободата

„Свет“ – единственото българско онлайн списание за религия, култура и пътешествия представя нов брой на своя подкаст, който е посветен на актуалната тема за единството на Църквата.  По думите на едно дете:

Подкаст на списание „Свет“ – И светлината в мрака свети

Новият епизод на подкаста на списание „Свет“ – единственото българско онлайн списание за религия и култура, е посветен на светлия празник Рождество Христово. За поредна година обаче празникът е помрачен от печални

Подкаст на списание „Свет“ – войната и миротворците в един дехристиянизиран свят

Новият епизод на подкаста на списание „Свет“ – единственото българско онлайн списание за религия и култура, е посветен на войната. Трудна и тежка тема, която няма как да бъде заобиколена, не само

Втора част по темата “Провален човек ли е родителят”: подкаст на списание “Свет”

Във всяко семейство стават грешки и се проявяват страсти, но ако съществува любов, не се получават рани. Митрополит Йеротей Влахос Новият епизод на подкаста на списание „Свет“ – единственото българско онлайн списание

Новият епизод на подкаста на списание „Свет“: Провален човек ли е родителят

Вторият епизод на подкаста на списание „Свет“ – единственото българско онлайн списание за религия, култура и пътешествия, е посветен на родителските изпитания и предизвикателствата в съвременния технологичен свят. Пренаситени от информация, успяваме
Go toTop

Don't Miss

Из “Държавата на другия живот”

Молитва Не искам да премествам планини, но Господи, за вяра

Неморалният християнин

Статиите ми за “Неморалният християнин“ и “Ти не ставаш по-добър“